مرداد, ۱۳۹۸ بدون نظر دهیاریها, نوشته های مرتبط

روستای الکترونیک

با توجه به توسعه و پیشرفت علم و تکنولوژی در دنیای عصر حاضر، نه تنها در سطح شهری بلکه در سطح روستایی نیز نیاز به دسترسی آسان به خدمات، کاهش رفت و آمد و ارتباط با دنیای خارج از روستاها امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است. روستاها کانون های اولیه شکل گیری زندگی و تمدن بشری می باشند. بنابراین رشد و توسعه خدمات و امکانات نه تنها تاثیر مستقیم در زندگی روستاییان ،بلکه سبب رشد و توسعه در سطح کلان می گردد. روستایان تولید کنندگان اصلی نیازهای اولیه بشر میباشند. محصولات زراعی و دامی، صنایع دستی بیشتر سهم آن در روستاها برآروده می گردد. بنابراین تلاش برای ارتقا سطح کیفی و کمی خدمات و امکانات به آنان جز فعالیت های و اقدامات مهم هر سازمان و دولتی می باشد.

بنابراین روستای الکترونیک را می توان روستایی دانست که در آن از طریق دسترسی به فناوری اطلاعات توانایی برآورده ساختن امور روزانه و نیازهای خود را در زمینه های کشاورزی، دامداری، و دادوستد برآورده سازد. روستای الکترونیک نطقه اتصال روستاییان به جامعه جهانی با کمترین هزینه ها خواهد بود که از طریق فراهم آوردن شرایط زمینه کاهش رفت و آمد های روستاییان به شهرها برای انجام عملیات محدود را کاهش دهد و از مهاجرت های با هدف بهبود شرایط جلوگیری کند. در واقع هدف از ایجاد یک روستا الکترونیکی فراهم آوردن توسعه و مدیریت یکپارچه در روستاها، تحول عظیم در ارتقا دستاوردهای فناوری اطلاعات و ارائه زیر ساخت های اینترنتی، توسعه و بروزرسانی اطلاع رسانی های درون روستایی و ارائه خدمات دستگاه های اداریو شرکت ها و موسسات می باشد. این مهم در صورتی امکان تحقق می باد که در ابتدا زیرساخت های توسعه و ارتقا آن توسط برنامه های دولتی در جهت دسترسی آسان روستا به شبکه های اینترنت در بستر مناسب فراهم گرددو در ادامه مسئولین و خدمت رسانان در روستا گام مهمیدر جهت ارتق و دسترسی روستا برداشته و بسترهای ثانویه را فراهم آورند ازجمله این اقدامات می توان همکاری دهیاران محترم و شوراهای اسلامی که در واقع نمایندگان دولت در راستای خدمت رسانی به روستا می باشند اشاره نمود که خوشبختانه در سال های اخیر این عزیران با تلاش بی وقفه در جهت توسعه روستا چه در بستر الکترونیک و چه غیر الکترونیک از هیجچ فعالیتی دریغ ننمود اند.

مزایای روستای الکترونیک

  • گردآوری و تدوین اطلاعات روستا، امکان دسترسی مردم به اطلاعات و امکان اشتراک گذاری دانش مردم روستا در جهت تکمیل مستندات روستا (ویکی روستا)
  • توسعه روستاها از طریق معرفی فرصت های سرمایه گذاری در روستا و جذب سرمایه گذاران
  • توسعه و رشد اقتصادی در روستا با معرفی محصولات تولیدی، صنایع دستی و سوغات روستا
  • جذب گردشگران داخلی و خارجی با معرفی جاذبه های طبیعی، تاریخی، گردشگری و آئین های شفاهی و اجتماعی و فرهنگ ناملموس روستا
  • اعتماد سازی عمومی با شفاف سازی فعالیتهای روستایی
  • توسعه مشارکت عمومی مردم در اداره امور روستا
  • ایجاد فضای رقابتی سالم در روستا با معرفی افراد موفق و برجسته و خدمات ماندگار آنان به روستا
  • توسعه مهارتهای فردی و اجتماعی روستائیان با ارائه مستندات آموزشی طبقه بندی شده مورد نیاز آنان
  • حذف و یا کاهش هزینه حمل و نقل و ترافیک به مرکز بخش ، شهرستان و یا استان با دسته بندی ، معرفی و تسهیل دسترسی به خدمات الکترونیکی و اطلاع رسانی دستگاههای دولتی و عمومی
  • کمک به افزایش درآمد عمومی روستا

Tags

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *